Hikari Sushi
Sushirestaurang nära centralstationen på hörnet vid parkeringshuset Grimhild.
Adress:
Kungsgatan 71,
75321
Uppsala
Tel:
018-4065337
Andra sushi-ställen i närheten:
Ichiban sushibar
Negai Restaurang...
- Sushi Yama
- Asahi Sushi, Stationsgatan
- Aikins Sushi
- Dragon Palace
- China River
- China Garden
- Cupido cafe restaurang
- Restaurang-Suyi
Betyg: 3
Helt bra. Servicen var lite virrig. Vi fick inte allt vi beställde, fick väldigt många vattenglas, trots att vi redan hade ett överflöd av sådana, blev tillfrågade om pensionärsrabatt (trots att ingen i sällskapet med bästa vilja skulle kunna passera som (ålders)pensionär) och fick för mycket växel tillbaka. Habil och bra smak, mycket tveksamt serverad på båt med paraply. Student-, pensionärs- och kom igen-rabatt.
4 2 2012-06-28 kl. 09:27Betyg: 5
Nya favoritstället i Uppsala. Trevligt bemötande av personal som är väldigt serviceminded. Hög kvalité på mat och bra priser.
4 2 2012-06-04 kl. 17:17Betyg: 5
Det bästa sushi stället som finns!!!! Köper ALDRIG sushi nån annan stans!!
5 5 2012-05-05 kl. 16:50Betyg: 5
Jag äter alltid på denna Sushirestaurang när jag är i Uppsala. Mycket bra utbud och bra sushi. Mycket kunnig och trevlig personal, särskilt lill a Ping som alltid har ett leende till alla. Rekommenderas starkt.
4 3 2012-03-23 kl. 11:18Betyg: 5
Mycket trevlig restaurang.
3 2 2012-02-15 kl. 12:32Vänligt mottagande, familjär atmosfär och både jättefina sushirätter och thaisoppor :)
Rekommenderas!
Betyg: 4
Fräsch lax, riset på nigirin var lagom. Makirullen var lite för stor för min smak då man var tvungen att ta två tuggor,efter ett bett blev det dock ingen maki längre. Skulle vilja ha olika makirullar i deras 11bitars meny ist för 4 likadana maki. Soppan hade nog kunnat vara varmare och mindre salt i. Beställde även deras sjögräs som troligen inte var fabrikat, vilket är ett stort plus. Hikari sushi har även ett mindre utbud av asiatiska rätter, dumplings tex!
2 1 2011-11-12 kl. 13:38Trevlig personal och skön atmosfär i lokalen! Fick även en bra studentrabatt. Rekommenderas!
Betyg: 1
säämsta sushin jag ätit! stora bitar, tråkig frigolitkartong! rekommenderas verkligen inte, trots att det var ganska billigt. Är det samma ägare egentligen??
2 8 2011-11-09 kl. 20:54Betyg: 5
Mitt favoritställe i Uppsala, helt klart! Laxen är helt otrolig! (Och det brukar vara dom tråkigaste bitarna annars brukar jag tycka)
5 0 2011-09-30 kl. 15:25Sen att dom har bra studentrabatt och otroligt trevlig personal gör det knappast sämre. Vill du äta god sushi i mysig miljö med en fyndig uppläggning, gå dit!
Avundas er som bor i Uppsala...
Betyg: 4
God sushi. Man får alltid rabatt eller en kupong till nästa gång. Trevklig liten kvinna som jobbar där.
3 1 2011-09-03 kl. 18:45Betyg: 5
Mycket gott och suverän service. En vänlig och avslappnande atmosfär.
3 1 2011-08-02 kl. 11:13