Bizen
En lite avsides belägen restaurang som serverar pinfärska bitar av sushi. Härlig japansk atmosfär. Ägaren Kempi är en av de få sushikockarna i stan som faktiskt är japan.
Adress:
Lantmannagatan 2,
41715
Göteborg
Tel:
031-232484
Recensioner av detta sushi-ställe (sid 10):
Sortera efter: Relevans DatumBetyg: Bäst betyg Sämst betyg
Andra sushi-ställen i närheten:
Sushi Sannegården
Oishii Sushibar
- Cafe T & W
- Encounter Asian Cuisine
- Okinawa sushi
- GO Sushi
- Fusion Sushi
- Sushi Gården
- Sushi Tiden
- Dragon Thai
Betyg: 5
Bäst i Göteborg utan tvekan. Perfekt temp. på riset, rätt balans mellan pålägg och ris på nigirin, dock lite torra makis, skulle vart mer smakfulla. Lätt bästa nigirin jag ätit på riktigt länge. Och nog enda stället jag gett 5 stjärnor till. Galen ägare, Riktigt scary dude asså! But I like. Va tvungen o käka där två ggr samma dag, för blev sugen direkt efter vi gick där ifrån..Äntligen säger jag bara..
1 3 2009-01-16 kl. 17:44Betyg: 5
Grymt god sushi och riktigt skön inredning, till skillnad mot standardställena i stan. Perfekt storlek på bitarna men ofta fullt med folk på lunchen.
0 1 2008-10-06 kl. 13:31Betyg: 5
Ett kanonställe som fort blir fullt på lunch. Vill man vara säker på plats så gäller det att vara där i tid.
1 1 2008-08-03 kl. 07:54Betyg: 5
Göteborgs godaste sushi, den borde flytta in till sta´n, det är en bit till Lantmannagatan, men det är värt att ta sig dit. På lunchen är det alltid mer än fullsatt, kom kl. 11 eller efter kl 13, ett hett tips.
1 1 2008-07-31 kl. 06:57Betyg: 5
bästa sushin jag ätit. Mycket god ris. Känns äkta!
1 1 2008-07-20 kl. 08:36Betyg: 5
Bland alla sushirestauranger man kan tänka sig, är Bizen tvivelsutan den allra bästa: värd att kallas sushiya, och den som ej gjort ett besök hos dem kan vara viss om att aldrig ha ätit perfekt sushi!
0 1 2008-05-14 kl. 17:35Sushin serveras snabbt och varje bit är klanderfri. Itamae är mycket duktig. Det känns väldigt naturligt att framföra önskemål om vad man vill ha. Att byta bitar kostar ej extra.
Té och misosoppa är utmärkt. Om man händelsevis vill ha mer miso, vilket man alltid vill, är det bara att ta mer!
Bizens prissättning är väldigt angenäm.
Underbar stämning vardagar under beställningstid.
Betyg: 5!
Betyg: 5
Jag bor i Stockholm, men tar ändå omvägen hit varje gång jag besöker Göteborg. Vackert inredd liten lokal med hemtrevlig atmosfär. Sushin är oerhört prisvärd - billigare och godare har jag inte ätit någonstans.
0 1 2008-05-14 kl. 17:15Bitarna är i det större laget, men råvarorna är fina, riset lagom smaksatt och inte det minsta torrt. Misosoppan och teet smakar bra och man behöver inte betala extra för påfyllning.
De tar dock inte kort och sittplatserna blir snabbt upptagna. Så kom tidigt (och med kontanter). Det är mycket bättre än takeaway :)
Betyg: 5
Håller med dig Markus, Göteborgs bästa Sushi hittar man konsigt nog på Hisingen
1 1 2008-05-07 kl. 13:50Betyg: 5
Ett av mina favoritställen i stan. Ligger avsides, men jobbar man på Volvo Lundby så ligger det bra till.
2 1 2008-05-07 kl. 12:45Sushin är fräsch och smakar utmärkt. Det finns lite specialvarianter också, rullar med extrakryddad inlagd lax och en kall löksås till grönsaksrullarna som är superb. Klart värt ett besök för sushiälskaren!